Disney’in “Wish” Filminin Dijital Yayın Tarihi Hayal Kırıklığı Yaratan Gişe Performansının Ardından Açıklandı

disney wish

Sinema salonlarındaki hayal kırıklığı yaratan performansının ardından, Disney’in “Wish” filminin dijital ve fiziksel medya yayın tarihleri sonunda açıklandı. Bekleyiş sona eriyor, zira yayın tarihleri yakın bir zamanda.

  • Dijital Platformlarda Yayın: Wish, 23 Ocak Salı günü dijital platformlarda satın alınabilir olacak.
  • 4K UHD, Blu-ray, ve DVD Yayını: Film, 12 Mart Salı günü 4K UHD, Blu-ray ve DVD formatlarında piyasaya sürülecek.
  • Gişedeki Başarısızlığın Sebepleri: Wish, kötü eleştiriler ve izleyicilerin animasyon Disney filmlerini streaming üzerinden izlemeyi beklemeleri nedeniyle gişede düşük performans gösterdi.

Disney’in “Wish” filmi, hayal kırıklığı yaratan gişe performansının ardından artık dijital ve Blu-ray yayın tarihlerine sahip. Chris Buck ve Fawn Veerasunthorn yönetmenliğindeki bu son Disney animasyon filmi, gökyüzünden bir dilek yıldızını yanlışlıkla çağıran genç Asha’nın hikayesini takip ediyor. Ariana DeBose, Chris Pine ve Alan Tudyk’in seslendirdiği “Wish” kadrosu, film genellikle kötü eleştiriler alarak Disney için mali açıdan bir hayal kırıklığına dönüştü.

Şimdi, Disney (Collider aracılığıyla) “Wish” filminin, 23 Ocak Salı günü tüm büyük VOD platformlarında yayınlanacağını açıkladı. Bu VOD yayını, 12 Mart Salı günü 4K UHD, Blu-ray ve DVD yayını ile takip edilecek. Hem dijital hem de fiziksel medya ev yayınları, filmin şarkılarını içeren sing-along versiyonu dahil çeşitli bonus özellikler içerecek.

Kategori Bilgi
Film Adı Wish
Tür Macera, Komedi, Fantazi
Yönetmen Chris Buck, Fawn Veerasunthorn
Oyuncular Ariana DeBose, Chris Pine, Alan Tudyk, Dee Bradley Baker, Frank Welker
Çıkış Tarihi 22 Kasım 2023
Süre 95 Dakika
Yazarlar Jennifer Lee, Allison Moore
Stüdyo Walt Disney Pictures, Walt Disney Animation Studios
Dağıtımcı Walt Disney Studios Motion Pictures
Yaş Sınırı PG

Film, Rosas krallığının genç bir kızı olan Asha’nın hikayesini anlatıyor. Asha, krallığının halkına bakmak istemektedir. Bir gece, bir yıldıza dilek diler ve bu dileği, enerjik bir kozmik varlık olan Star tarafından kısmen yanıtlanır. Asha, bu yeni arkadaşı ve keçisiyle birlikte, hırslı bir kraldan krallığı kurtarmak için yola çıkar.

Bunlarada Göz Atın :
Dune Film Tanıtımı, Konusu ve Oyuncuları

Neden Disney’in “Wish” Film Gişede Başarısız Oldu? Sadece Kötü Eleştiriler Değil Wish filmindeki Kral Magnifico, önünde üç sihirli top ile tehditkar bir şekilde gülümserken. İlk gösterimlerden gelen heyecan verici yorumlara rağmen, eleştirmenlerin “Wish” yorumları en azından karışık oldu. Disney’in 100. yıl dönümünü kutladığı sırada, daha klasik bir Disney animasyon filmi olarak ilan edilen bu yapım, nostaljiye aşırı bağımlı olması ve radikal olarak yeni fikirler veya temalar sunmaması nedeniyle eleştirildi. Ancak, ses performansları ve animasyon stili sık sık övgü aldı.

“Wish” filminin Rotten Tomatoes’daki %81’lik izleyici puanı (kritiklerin kötü %48 puanına kıyasla), genel film izleyicilerinin filmden hoşlandığını gösteriyor. Ancak bu, gişe performansına yansımadı. 200 milyon dolarlık bütçeyle yapılan “Wish”, dünya çapında yaklaşık 209.8 milyon dolar gişe hasılatı elde etti, bu da pazarlama maliyetleri göz önüne alındığında filmin zarar ettiğini gösteriyor.

Dip Not:Wish‘in kötü gişe performansı, 2022’de ‘Strange World’ün başarısızlığı ve ‘Elemental’ın geçen yıl hayal kırıklığı yaratan açılışının ardından geliyor, ancak son film zamanla 496.4 milyon dolarlık dünya çapında bir hasılatla ılımlı bir başarıya ulaştı.”

Filmin kötü eleştirileri ve kalitesi, “Wish”ın başarısızlığında kesinlikle bir rol oynadı, ancak son zamanlardaki Disney animasyon filmlerinin ardı ardına hayal kırıklığı yaratması, başka faktörlerin de rol oynadığını gösteriyor. Bu animasyon girişimlerinin gişede düşük performans göstermesinin en büyük nedenlerinden biri, pandemi sırasında Disney’in doğrudan streaming’e yayınlama stratejisinin, izleyicileri bu filmleri Disney Plus’ta izlemek için beklemeye alıştırmış olması. “Wish”ın Disney Plus yayın tarihi henüz açıklanmadı.

Kaynak: Disney (Collider aracılığıyla)

Merak edenler için Wish Film Fragmanı

About Emre Aydın

Emre Aydın, sinema ve televizyon dünyasına tutkusuyla tanınan bir film eleştirmeni ve yabancı dizi-film inceleme sitesinin kurucusudur. Hollywood yapımlarından bağımsız filmlere kadar geniş bir yelpazede içerik üretirken, derin analizleri ve keskin yorumlarıyla sektörde öne çıkmıştır. Eğitimini sinema üzerine tamamlamış, sektörde on yılı aşkın deneyime sahiptir.

Bir yanıt yazın